Konspekty.edu.pl portal dla nauczycieli

Szkoły nie można zreformować z zewnątrz, bo najważniejsza część jej działalności rozgrywa się w sferze psychologicznej, jest „dzianiem się” pomiędzy uczniami i nauczycielami, którego za pomocą urzędniczych rozporządzeń zmienić niepodobna.

Andrzej Samson
Teksty do pisania ze słuchu klasa 3

Teksty do pisania ze słuchu. Materiał ortograficzny mieszany.

Nocna wyprawa
Na niebie świeciły gwiazdy i księżyc. Drużyna druha Tadka wyruszyła na nocną wyprawę. Harcerze wypatrywali gwiazdy północnej. W tym kierunku będą szli. Nie boją się ciemności. Wrócą do obozu pełni wrażeń.

W pokoju Hani
Hania ma dużo książek. Są równo ułożone na półkach regału.W pokoju Hani są też różne rośliny kwiatowe. Na parapecie stoją kaktusy. Z regału zwisają zielone liście paproci. Wszędzie widać porządek. Na stole stoi bukiet róż.

Stróż
w gospodarstwie pana Józefa stróżem jest pies Burek. Uciekają przed nim tchórzliwe kury, kurczęta, gęsi i koguty. Kiedy mu nikt nie przeszkadza, odpoczywa w swoje, stróżówce - psiej budce. Jego budka jest cir >ła, ma nawet dach pokryty dachówką.

Zajęcia dzieci
Na dworze mży deszcz. Krzysio i Grzesio malują piękne obrazki do ulubionych książek.. Krzysio maluje przygody Koziołka Matołka. Grzesio maluje sędziwe dęby, brzozy, łąkę, żółte kaczeńce i różowe stokrotki.

Elektryczne urządzenia
W domu Halinki są różne elektryczne urządzenia. Jest żelazko, którym dziewczynka uprasuje sukienkę. Odkurzaczem zbierze kurz z podłogi. Do lodówki włoży mięso i wa­rzywa. Kiedy zrobi porządek w domu, pójdzie do ogródka po kwiaty.

Znamy nazwy
    1. Znamy różne nazwy zwierząt. Wśród nich są: przepiórka, sójka, kukułka, jaskółka, dzięcioł, gęś, kuropatwa, nietoperz, żubr i jeż.
    2. Znamy nazwy różnych drzew i krzewów. Wśród nich są: brzoza, dąb, buk, jarzębina, wierzba, świerk, wiąz, orzech, porzeczka, głóg, agrest.
    3. W ogrodzie zoologicznym spotkaliśmy: żyrafy, niedźwiedzie, łabędzie, hipopotamy, żółwie, słonie, drapieżną hienę i wiele innych ciekawych zwierząt.

Hasła
Pani higienistka wywiesiła na korytarzu szkolnym następujące hasła. Odżywiaj się regularnie! Jedz świeże i umyte warzywa! Myj zęby rano i wieczorem! Częsta kąpiel to ładny wygląd i zdrowie!

Gość
Leśniczówkę odwiedził rzadki goŚĆ - sarenka. Zbliżyła się do sterty siana, powąchała i skubnęła parę źdźbeł. To jest jej przysmak. Potem szybko pomknęła w las. Ona może żyć tylko na wolności.

Ciekawa książka
Koleżanka Hani ma ciekawą książkę. Są w niej kolorowe obrazki, krzyżówki, trudne zagadki i śmieszne wierszyki. Zrobi do niej zakładkę z kolorowej wstążki. Hania mówi, że taka książka to prawdziwy skarb.

Wspanialy deser
Mama upiekła smaczne pierożki z grzybkami i serowe smaczne rożki. Kasia poczęstuje nimi kolegów i koleżanki. Przyrządzi też pyszny deser: lody z truskawkami i bitą śmie­taną. Dla tych, którzy nie lubią słodyczy, przygotuje owoce i surówki.

Nasza biblioteka
W naszej bibliotece jest mnóstwo różnych książek. Henio lubi książki przygodowe. Kasia i Agatka chętnie czytają baśnie o wróżkach, księżniczkach i zaczarowanych kró­lewnach. Rafał szuka książek o miastach, górach, rzekach i zwierzętach żyjących w na­szym kraju. W jednej z nich znalazł mapę, a na niej Kraków, Głogów, Tarnów. Teraz poszukuje rzeki Wisły i Odry.

Sprawunki
Józef wrócił z miasta z pełną torbą sprawunków. Wyłożył je na stół i zrobił wielki bałagan. Leżą tam teraz: żarówki, pocztówki i różne drobne pakunki. Jest też chleb, wątróbka i schab.

W świetlicy szkolnej
W szkolnej świetlicy dzieci wykonują różne zajęcia. Zosia maluje zimę. Ania rysuje węglem górnika. Dorota porządkuje zabawki. Jędrek składa z klocków pociąg. Pojedzie nim w daleką podróż. Może do Krakowa, a może nad morze?

Wczesna wiosna
Jest odwilż. Mży drobny deszczyk. Lżejsze podmuchy wiatru kołyszą wierzbowymi gałązkami, które mają już pączki liściowe. Wkrótce zazieleni się trawka. Zakwitną śnieżyczki, przylaszczki i pierwiosnki w przydomowych ogródkach.

Wiadomości przyrodnicze
Poznaliśmy różne gatunki zbóż: żyto, owies, pszenicę i jęczmień. Znamy też chwasty: perz, oset, żółtlicę. Umiemy rozpoznawać kwiaty: lewkonie, żonkile, fiołki, goździki i bez. Może ktoś z nas będzie w przyszłości rolnikiem lub ogrodnikiem.

Wkrótce obiad
Grześ nakrył już stół obrusem. Leżą na nim talerze, łyżki, noże, widelce i łyżeczki. Na dużym głębokim talerzu ułożone są świeże jarzyny. W koszyku jest chleb i bułki. przy­gotowane są szklanki na herbatę i salaterki na kisiel wiśniowy i porzeczkowy.

Zbiory
Dzieci mają zbiór klocków i kolorowych kółek. Są klocki krótsze i dł~sze. Niektóre mają kształt trójkątów, a inne prostokątów i kwadratów. Kółka są czerwone, różowe i żółte. Z tych figur maluchy ułożą różne przedmioty i budowle.

Pędziwiatr
Tomek wpadł do klasy jak burza. Strącił książkę z ławki Maćka. Zaczepił nogą o tornister Asi i pociągnął go do swojego rzędu. Asia krzyknęła - zginął mi tornister ! A Tomek dziwi się, skąd u niego wzięły się dwa tornistry?

Figlarz
Niesforny wietrzyk pląsał po łące i ogrodzie. Później wpadł do sadu. Postrącał liście.
Pomuskał gałązki. Dotknął żółtej gruszki. I popędził dalej. Teraz hasa wśród grządek kwiatów i warzyw.

Wyścigi
Pierwszy na metę wpadł Stach. Tuż za nim przybiegł Krzyś. Marek zgłosił się dopiero dziesiąty. Jako piętnasty i już ostatni dotarł do celu mały Grześ. Chyba to on powinien dostać nagrodę. Przecież najbardziej się namęczył i natrudził.

Noc w górach
Po długim, czerwcowym dniu nadszedł późny wieczór. Niebo ozdobione tysiącem gwiazd oświetlało górską dolinę. W blasku księżyca, rysujące się sylwetki szczytów górskich, wyglądały jak uśpiony orszak drużyny królewskiej. Gdzieś w pobliżu odzywały się głosy bijących źródełek, szmery poruszanych przez wiatr gałązek pohukiwanie sowy.

Ogródek
Darek i Małgosia mają swoje grządki w ogródku koło domu. Ogródek otoczony jest krzakami agrestu. Na grządce Małgosi rosną różnobarwne kwiaty. Grządka Darka wy­gląda nieco inaczej. Darek posiał na swojej grządce rzodkiewkę, ogórki i marchewkę. Będzie je plewił i podlewał.

W cyrku
O godzinie dziesiątej gaśnie strumień światła. Na sali głęboka cisza. Wtem z cyrkowej areny słychać głośne dźwięki muzyki. Właśnie zaczęła się parada artystów. Wyglądają ślicznie. W chwilę później widzowie podziwiają zręczność i płynność ruchów.
Występują także różne zwierzęta. Słoń tańczy, podryguje niedźwiedź, galopują konie.
Małe pieski podrzucają w górę różowe piłki. Ze wszystkich stron rozlegają się oklaski i głośne śmiechy.
Publiczność nie żałuje braw za piękny występ.

 

Komentarze  

 
-1 #1 2010-01-11 13:51
Super sprawa z tymi tekstami. Moja mama uczy w 3 klasie i bede musiał jej to pokazac! Pozdrawiam Marek.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Copyright © 2008-2011 konspekty.edu.pl
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 
rozliczanie czasu pracy kierowców