Konspekty.edu.pl portal dla nauczycieli

Szkoły nie można zreformować z zewnątrz, bo najważniejsza część jej działalności rozgrywa się w sferze psychologicznej, jest „dzianiem się” pomiędzy uczniami i nauczycielami, którego za pomocą urzędniczych rozporządzeń zmienić niepodobna.

Andrzej Samson
Dyktanda dla klasy trzeciej

 1 Janek obliczył, że za sześć dni będą już wakacje. Razem z Andrzejem i Helenką wyjeżdżają na kolonie w góry. W ubiegłym roku byli nad morzem W górach Janek chciałby wejść na najwyższy wierzchołek i stamtąd podziwiać piękno przyrody. Przyrzekł, że swoje wrażenia opisze w kronice klasowej.
   
 2 Zbliżają się wakacje. Wiosenne słońce mocno grzeje. Dzieci z klasy trzeciej wkrótce pojadą autokarem na wycieczkę. Będą zwiedzać Warszawę. Obejrzą różne zabytki. Zawędrują do pięknych parków. Później pojadą nad rzekę wypocząć przed podróżą.
   
 3 Zbliża się lato. Zastęp Jurka wybiera się na obóz wędrowny. Obóz będzie trwał krótko. Harcerze będą tam zbierać grzyby, orzechy i jagody. Wiele radości przeżyją podczas kąpieli w rzekach, jeziorach i morzu. W ostatnio wieczór zorganizują pożegnalne ognisko, na które zapraszają innych kolegów. W ósmym dniu, w dobrym humorze wrócą do swoich domów.
   
 4 Po długim czerwcowym dniu nadszedł późny wieczór. Niebo usiane tysiącem gwiazd oświetlało górską dolinę. W blasku księżyca rysujące się sylwetki szczytów górskich wyglądały jak uśpiony orszak drużyny królewskiej. Gdzieś w pobliżu odzywały się głosy bijących źródełek, szmery poruszanych przez wiatr gałązek, pohukiwanie sowy.
   
 5 Wstał piękny majowy dzień. Harcerze naszej szkoły mają dziś wycieczkę. O godzinie ósmej zrobili zbiórkę. Pod opieką druhów wyruszyli równym krokiem w drogę. Szli raźno śpiewając harcerskie piosenki. Minęli rzece i łąki pełne pachnących kwiatów. Zatrzymali się na leśnej polanie, w pobliżu której stał stary dąb- król drzew.
   
 6 Jest późno. Wśród gałęzi drzew migoce światło księżyca. Grześ i Józek leżą już w swoich łóżeczkach. Opowiadają sobie bajkę o niedźwiedziu, którego przyjacielem była ruda wiewiórka. Grześ lubi też słuchać bajkę o królu i jego pięknej córce.
   
 7 Harcerze udali się na wycieczkę. Zatrzymali się pod lasem. Kilku chłopców rozłożyło koce. Henio przygotował śniadanie. Jacek rozdał herbatę i herbatniki. Wojtek zagrał na harmonijce. Wszyscy chętnie słuchali harcerskich piosenek. Nikt nie hałasował. Wszyscy bawili się radośnie ale spokojnie.
   
 8 Pojechaliśmy na wieś do Grześka. Obok jego domu jest sad i ogród. W sadzie rośnie wiele drzew, na których dojrzewać będą jabłka, gruszki i śliwki. Między drzewami wisi huśtawka. Mały Wojtuś bardzo lubi huśtać się i biegać po zielonej trawce. Na grządkach w ogrodzie rosną różne słoneczniki. Pięknie jest wiosną na wsi.
   
 9 Zbliżał się koniec roku szkolnego. Dzieci postanowiły zrobi,c porządki w klasie i w ogródku przyrodniczym. Uczniowie klasy trzeciej postanowili posprzątać klasę. Dziewczynki porządkowały półki, ścierały kurze, odkurzały książki. W kąciku przyrody usunęły suche liście i przygotowały pożywienie dla ryb. Chłopcy wynieśli śmieci i posprzątali korytarz. Wszystkie dzieci zadbały o porządek wokół budynku szkolnego.
   
 10 Nasz ogród szkolny jest duży. Znaczną jego część zajmują warzywa. W rządkach rośnie już rzodkiewka, sałata, marchewka i pietruszka. Kiełkują ogórki, fasola i groch. W kilku rzędach zakwitły żółte tulipany, różowe i białe bratki. Drzewa owocowe gubią kolorowe kwiaty. Tu i tam pracują gromadki dzieci.
   
 11 W naszej klasie jest przyjemnie. Dziewczynki pielęgnują kolorowe kwiaty w doniczkach. Codziennie rano ścierają starannie kurz ze stolików. Chłopcy opiekują się dużymi szafami z pomocami i przyborami szkolnymi. Wiedzą, że każda rzecz musi leżeć na swojej półce. Dyżurni pilnują porządku w klasie i na korytarzu.
   
 12 Byliśmy szukać wiosny. Na drzewach zobaczyliśmy już pąki. Zakwitły białe stokrotki i żółte kaczeńce. Po łące spokojnie spacerował bociek szukając żab. Rolnicy siali zboże. Słońce coraz mocniej grzało. Słyszeliśmy także śpiew skowronka. Przyjemnie jest teraz na dworze.
   
 13 Zbliża się wiosna. Topnieją śniegi. Halinka i Piotruś wybierają się do szkoły. Halinka patrzy przez okno, i widzi, że pada deszcz. Dzieci ubrały się w ciepłe kurtki, kalosze i wzięły duży parasol. Idąc drogą omijały kałuże. W drodze do szkoły Halinka zauważyła zieloną trawkę. Piotruś powiedział że jest to pierwszy zwiastun wiosny.
   
 14 Podhale zamieszkują górale. Ich głównym zajęciem jest hodowla owiec. Owce pasą się na halach. Wokół stada biegają psy owczarki. Górale ubrani są w haftowane serdaki, które zapinają na duże haftki. Góralki z mleka owczego robią wspaniałe serki.
   
 15 Krzyś lubi porządek. Stale układa swoje przybory szkolne. Najpierw chowa w teczce zeszyty i książki. Potem porządkuje przybory do pisania. Układa kolejno do piórnika: pióro, długopis, mazaki, gumkę i ołówek. Następnie starannie zatemperowane kredki umieszcza w pudełeczku.
   
16
Luty jest najkrótszym miesiącem w roku. Mróz jest tak silny, że aż trzaskają z zimna konary drzew. Trzeba więc włożyć kożuch, ciepłe obuwie i czapkę. Wkrótce skończą się te mroźne dni.
   
 17 Trzej koledzy wybrali się na ślizgawkę. Najpierw jeździli po zamarzniętym stawie blisko brzegu. Później Michał pojechał kilka metrów dalej. Lód był tam słaby i pękł pod chłopcem w kilku miejscach. Przerażony Michał wzywał pomocy. Chłopcom udało się wydostać z dziury. Taka zabawa mogła źle się skończyć dla Michała.
   
 18 Klasa trzecia urządziła przyjęcie noworoczne, na które każdy uczeń przygotował jakiś przysmak. Józia podała na talerzykach sałatkę jarzynową. Marysia przyniosła tort orzechowy. Antoś i Jurek przyrządzili herbatę z dzikiej róży. Halinka do herbaty wlała sok z czarnej porzeczki. Uczniowie będą długo wspominać wspólnie spędzone chwile.
   
 19 Nadeszła śnieżna i mroźna zima. Na górce w parku jest gwarno i wesoło. Dzieci zjeżdżają na saneczkach. Janek i Grześ lepią bałwana. Helenka i Przemek rzucają się śnieżkami. Szkoda że dzień zimowy jest taki krótki.
   
 20 Dziś spadł biały, puszysty śnieg. Dzieci wybiegały na boisko szkolne. Najpierw lepiły śnieżne kule i rzucały je do celu. Potem Przemek i Jerzy ulepili bałwana. Maluchy tańczyły wokół niego. Zabawa sprawiła dzieciom wiele przyjemności. Nagle zadzwonił dzwonek i przerwał zabawę. Z żalem uczniowie wrócili do klas.
   
 21 Nasza klasa znajduje się na parterze. Jest świeżo pomalowana na żółty kolor. Stoją tu trzy rzędy stolików, a przy każdym z nich są dwa krzesełka. W naszej klasie jest bardzo przyjemnie, gdyż wszyscy dbamy o porządek. Dyżurni codziennie podlewają kwiaty i ścierają kurze. Każdy przedmiot leży zawsze na swoim miejscu. W takiej klasie miło się uczyć.
   
 22 Małgorzata z Jerzykiem i rodzicami pojechali nad jezioro. Nad brzegiem rosły trzy stare wierzby. Z dala widać było dęby, sosny i modrzew. Szumiała wesoło trzcina, a wierzchołki drzew wtórowały jej. Tatuś powiedział że to przyroda jest najlepszym rzeźbiarzem.
   
 23 Nad brzegiem rzeki rosła stara wierzba i pałki trzciny. Obok polnej drogi stała brzoza. Na polach rosły łany żyta, owsa i pszenicy. Obok chaty krzątała się gospodyni. Na dworze było ciepło i dla przyjemnie. W dali zabudowań widać było krzyż starego kościoła. Na wsi panował spokój i porządek.
   
 24 Nasza klasa starannie przygotowuje się do święta szkoły. Dziewczynki dokładnie posprzątały swoją salę lekcyjną. Chłopcy dzielnie pomagali dziewczynkom. Ozdobili klasę balonikami, różnobarwnymi kwiatami i chorągiewkami. Nasza pani poczęstowała w nagrodę wszystkie dzieci cukierkami.
   
 25 Już dawno pożegnaliśmy lato. W przyrodzie zaszły duże zmiany. Złota jesień zmieniła swe barwy na szare i brunatne. Silny wiatr goni ciężki chmury. Zrywa z potężnych drzew ostatnie kolorowe liście. Rzuca je w błoto i kałuże. To płonąca chłodem i mżawką jesień zostawiła ślady na ziemi. Jest chłodno bo słońce świeci krócej i słabiej grzeje. Późna jesień to najsmutniejsza pora roku.
   
 26 Na stole leżą różnorodne liście przyniesione z parku. Są one różnych kształtów. Jedne są sercowate, inne pierzaste, zębate i iglaste. Urzeka nas przepych barw tych liści. Są rdzawe, złote, szare. Liście są różnych wielkości- duże, małe i całkiem maleńkie. Piękny to i malowniczy widok.
   
 27 Jesienią w sadzie jest kolorowo. Na trawnikach i ścieżkach leżą różnobarwne liście, które szeleszczą pod nogami. Z grządek sprzątnięto już ostatnie warzywa. Gałęzie drzew uginają się pod ciężarem dojrzałych owoców. Panuje wokół cisza. Słychać szum opadających liści. Jesień to bogata pora roku.
   
 28 Wokół widać jesień. Wiatr strąca liście z drzew. Leżą one pod drzewami tworząc różnobarwny dywan. Dużo jest tam koloru żółtego, czerwonego i brązowego. Na polach i łąkach jest pusto. Zwierzęta przygotowują zimowe spiżarnie. Nie słychać już śpiewu ptaków. Późna jesień to smutna pora roku.
   
 29 Podwórze było czysto zamiecione. Za płotem rosły żółte słoneczniki i różowe malwy. Maciejka, że to był późny wieczór, pachniała mocno. Pobielone domu różowiły się w blasku słońca. W ogródku było kolorowo. Na grządkach rosły zielone ogórki, marchewka i duże główki kapusty.
   
 30 Późnym rankiem, gdy słońce mocniej grzało, Józio i Staś poszli do lasu. Zauważyli, że ptaki już nie śpiewały tak jak w lecie. Było cicho i smutno. Na ziemi leżały suche liście. Chłopcy ucieszyli się, gdy zobaczyli zielony liść. Józio wziął trochę szyszek świerkowych i sosnowych. Zrobili z nich boćka i żabę.
 

Komentarze  

 
+4 #43 KaaraaM 2012-10-26 08:43
Szkoda że nie ma napisanych wyjaśnień np. Dytktando na pisownie "ś" i "si", a poza tym fajne.
Cytować
 
 
-25 #42 marcin miszker 2012-05-17 17:41
xd gupie jak niewiem pozdro :)
Cytować
 
 
+7 #41 julia 2012-05-14 13:08
a i jeszcze są testy ze słówek
Cytować
 
 
+14 #40 Aleksandra 2012-03-17 10:03
fajne, ale i tak zawsze robię błędy .pozdro
Cytować
 
 
+2 #39 Natalia 2012-03-15 16:03
Pomogło mi to^^**&)(
Cytować
 
 
+14 #38 wiktoria 2012-01-12 15:23
fajne
Cytować
 
 
+10 #37 ania 2012-01-10 14:10
Fajne ......!!!!!!!!!!!!!!i pomagające
Cytować
 
 
-1 #36 2011-11-02 18:32
No spoczko ujdą w tłumie;D:D
Cytować
 
 
+6 #35 2011-09-05 17:32
fajne
Cytować
 
 
-33 #34 2011-08-11 16:48
terz mi coś znam gorsze,ale i tak pisze z błędami. Pozdro!!!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Copyright © 2008-2011 konspekty.edu.pl
Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
rozliczanie czasu pracy kierowców